Ludwig Mies van der Rohe, fåtöljer ett par "Barcelona" för Knoll 1900-talets mitt
Stomme av förkromat stål. Lösa dynor med knapphäftad, svart skinnklädsel. Märkta Knoll. Sitthöjd 42, 76x80x77 cm
Bruksslitage. Slitage. Nötta kanter. Repor. Märken. Rostangrepp. En rem saknas