Carl Malmsten, stolar, sex stycken, modell "Guldheden", 1900-talets mitt.
Bok. Genombruten rygg med spjälor. Lös stoppad sits. Brännmärkta samt brickmärkta. Sitthöjd 45, höjd 79 cm.
Slitage. Smärre skador. Märken. Två stolar med omfattande skador och sprickor samt lagningar.