Invändigt förgylld, runt kanten och pipen pärldekor. Svarvat träskaft med blomformat fäste.
Stämplad CFC för Carl Friedrich Clemens (äv. Clements/ Clemenz), med Revals gamla stadsstämpel (nu Tallinn), Estland. En stämpel sliten. Märkt "2... loth".
Längd ca 19 cm, mynningens diameter 9 cm, höjd exkl skaftet ca 5 cm. Vikt 185 g.
Träskaftet med lagningar och spricka, spår av lim på silvret. Enstaka smärre bucklor.