Så kallad Haupt-kopia. Intariadekor av musicerande putto och festoner. Fanerad med olika träslag. Tre lådor, fällbar lucka. Stenskiva. Bredd 95, djup 50, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Märken. Repor. Smärre slitage. Luckan har slagit sig något. Nagg på skivan. Repor.