Te- och kaffeservis, 83 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark.
Dekor i underglasyrblått. Bestående av:
18 assietter, modell 10/1625, diameter 17,5 cm (några andrasortering).
12 assietter, modell 10/1645, diameter 19 cm.
1 sockerskål, modell 10/1689 samt lock, modell 10/1680, höjd 12 cm.
1 smörask med lock, modell 10/1503, höjd 11 cm.
1 mjölkkanna, modell 10/1512, höjd 18 cm.
1 cremekopp med lock, modell 10/1542-1594, samt fat, modell 10/1674, höjd 9 cm.
1 kakfat, modell 10/1528, diameter 21, höjd 15 cm.
1 gräddkanna, modell 10/1538, höjd 10 cm.
2 skålar, modell 10/8501A, höjd 8 cm.
1 tekanna med lock, modell 10/1788, höjd 17 cm.
1 kaffekanna med lock, modell 10/1517, höjd 23 cm.
2 ljusstakar, modell 10/1711, höjd 10,5 cm.
1 fat, modell 10/2422, diameter 9 cm.
1 cigarettställ, modell 10/1801, höjd 5 cm.
1 snäckformat fat, modell 10/1606, längd 18,5 cm.
1 tresidigt fat, modell 10/1526, bredd 22,5 cm.
1 fat, modell 10/1691, diameter 29 cm (andrasortering).
1 skål på fot, modell 10/1532, diameter 17,5 cm.
18 kaffekoppar med fat, modell 10/1549, fatets diameter 12,5 cm (vissa delar andrasortering).
12 tekoppar med fat, modell 10/1551, fatets diameter 15 cm.
5 askfat, modell 10/1802, längd 9,5 cm.
Smärre slitage. Märken. En kaffekopp med spricka.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer