Louis Sparre, tillskrivna, karmstolar ett par och stolar, 6 st, Aktiebolaget Iris. Omkring 1900.
Ek. fast stoppad klädsel. Karmstol, bredd 57 cm, sitthöjd 50 cm, total höjd 111 cm. Stol, bredd 44 cm, sitthöjd 50 cm, total höjd 108 cm.
Åldersrelaterat slitage och skador. Fläckar. Delar saknas.
Beställningsarbete till Villa Zilliacus.