Børge Mogensen, stolar, 6 st och karmstolar, 2 st, Karl Andersson & Söner, second half of the 20th Century.
Stomme av ek. Stoppad sits och ryggbricka med randig textilklädsel i blått. Några etikettmärkta. Sitthöjd 42, höjd 75 cm.
Ställvis slitage. Märken. Fläckar. Lagning. Sitsen på en stol sitter löst. Senare klädsel. Delvis torkad stoppning.