Alf Svensson, bokhylla, Bjästa Snickerifabrik, 1960-tal.
Modulär hylla av ek. Ovandel med vitrin och hylla. Nederdel med rottingklädda dörrar och ett bakomvarande hyllplan. Brännmärkta. Bredd 120, djup 45, höjd 183 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Dörrar kärva.