Max Mikael Book, olja på duk, signerad och daterad 1989 a tergo.
"Numon". 101 x 115 cm.
Privatsamling, Skåne. I samma familjs ägo sedan tidigt 1990-tal.
Max Mikael Book är en svensk målare som varit verksam som lärare på Konsthögskolan. Book är en av 80-tals generationens främsta konstnärer med ett stort antal utställningar. Verket "Numon" från 1989, är ett verk från konstnärens viktigaste period. Målningen har aldrig tidigare varit till salu på auktionsmarknaden. Under 1980- och 90-talet gjorde Book flertalet utställningar bland annat på Galleri Engström på Karlaplan.
En av höjdpunkterna var 1992 då Books verk visades på Liljevalchs tillsammans med August Strindberg och Carl Kylberg, en utställning som band ihop storslaget romantiskt måleri under ett sekel. Max Books konstnärskap är utan tvekan en etablerad del av den svenska konsthistorien.