Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, "Korsika", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal.
Teak stomme med konstläderklädsel. Bredd 56 cm. Sitthöjd 43 cm. Total höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Skador på klädseln. Senare lack på stommen.