Vico Magistretti, soffa, "Maralunga", Cassina, Italien, 1900-talets senare del.
Tresits med randig tygklädsel. Ställbar rygg och armstöd. Lösa sittdynor. Sitthöjd ca 40, längd 230, djup 80, höjd 80 cm.
Bruksslitage. Smärre fläckar. Två sittdynor med brännmärken och hål på sidorna.