Skrivbord, empirestil, 1900-talets första hälft/mitt, samt stol, empirestil, tidigt 1900-tal.

Mahogny och mahognyfaner. Skrivbordet med tre lådor under bordsskivan. Bordsskivan lös på två skåphurtsar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Beslag av mässing. Skrivbordets bredd 150, djup 80, höjd 80 cm. Stolens sitthöjd ca 48 cm. Nyckel finns.

Nyckeln trasig i två delar. Märken. Repor. Ställvis slitage. Skåpdörrarna på hurtsarna stänger inte helt. Ett löst beslag medföljer. Lådorna går att skjuta in längde än sargen, så de inte ligger i fas med den. Spricka i stolens ryggbricka, samt ställvis slitage.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69