Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand, fåtöljer, ett par, "LC2", Cassina, Italien.
Fåtöljer med kromad stålrörskonstruktion. Lösa stoppade plymåer i rygg, sits och armlän klädda i läder. Märkta Cassina samt numrerade i stålröret. Bredd 75, djup 70, sitthöjd 45, höjd 68 cm. Informationsfolder om Cassina medföljer.
Smärre slitage. Enstaka märken i skinnet. Enstaka repor. Smärre fläckar.