Fanerad med valnöt. Tre lådor. Nyckelskyltar av förgylld mässing. Skiva med intarsiadekor av bl a lönn och palisander, lådfriser med inläggningar av mahogny och valnöt. Bredd 117, djup 67, höjd 81 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Kompletterad. Fanerskador. Torrsprickor.