Skåp, Barock, Nordtyskland, 1700-talets första hälft.
Fanerat med valnöt och ek. Svärtat listeverk delvis av ebenholz. Skåpdörrar med bakomvarande hyllinredning, därunder en draglåda med dragringar i form av lejonmaskaroner. På fem kulfötter. Bredd 205, djup 76, höjd 214 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Kompletterad. Skador.