Carl Gustaf Boulogner, hyllsystem, Bogeryds Möbler i Tibro, 1900-talets mitt.
A laminerad spånskiva. Bestående av två socklar, 17 spårade hyllplan, 39 hyllbärare, samt lådor och skjutdörrar. Socklarnas längd 191 cm.
Slitage. Märken.