Nils Strinning, vägghylla "The ladder shelf" 1900-talets mitt
Fyra plastade gavlar 77x28 cm, två gavlar 100x28 cm, samt en tidskriftshylla 80x36 cm, 10 hyllplan 39x30 cm, merparten etikettmärkta.
Bruksslitage. Repor. Märken.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.