Stomme av teak, lösa stoppade sitt- och ryggdynor med dragkedjor, hörnbord med delvis rottingklädd skiva. Märkt med metalletikett. Soffornas längd 130 cm resp 130 cm. Bordets mått 77 x 77 cm, total höjd 64 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Klädseln solblekt. Senare bultar. Extra hål i stommen.