Otto Wretling, bord, funkis, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal.
Bord med utfällbar skiva. Fanerat med björk och mahogny. Längd 112-224, bredd 68, reglerbar höjd från 60 cm.
Slitage. Krackelyr. Fläckar. Repor. Märken. En kant saknar faner. Spricka på ben.