Robert Thegerström, olja på duk, signerad och daterad 1914.
"Utsikt från Släp (Särö)". 66 x 96 cm.
Konstnärens sterbhus.
Robert Thegerström brukade från år 1900 tillbringa somrarna på Särö på västkusten tillsammans med medlemmar av Göteborgssocieteten. Vistelserna inspirerade honom till en rad stämningsfulla naturpoem.
Det här motivet från 1914 bär titeln ”Utsikt från Släp”. Släp tillhör nu Särö pastorat, men en gång var Särö en del av Släps socken och församling. I vardagligt tal skilde man förr Särö från Släp. Särö var ön och släp var fastlandet (Stiftelsen Särö kulturarv).
Tyngden av klippformationen i förgrunden ger upphov till en kontrastverkan i samspel med den oändliga horisonten. Linjeteckningen är tämligen modern och avbildningen av klippan är närmast samtida i sitt utförande.
Robert Thegerström utbildades vid Konstakademin i Stockholm 1876-80 och var en av centralfigurerna i den så kallade opponentrörelsens uppror mot utbildningen vid Konstakademin och ingick i Konstnärsförbundets styrelse.
1880 inledde Thegerström sina studier i Paris vid flera ateljéer , bland annat Académie Julian. Senare tillhörde han den svenska konstnärskolonin i Grez i Frankrike. Han kom att stanna i Paris fram till 1892. Thegerström var även god vän med August Strindberg och tillbringade tidigare ofta somrarna på Dalarö.
Thegerström ställde flitigt ut på Konstnärsförbundets utställningar från 1890-talet och framåt. Han är representerad vid Nationalmuseum med flera svenska museer.