Johan Rohde, kanna, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-51, sterling silver, nr 432 C.
Bukig kanna med snedställd mynning. Graverat emblem på livet. Höjd 29 cm. Vikt 1000 gram.
Senare gravyr. Repor. Bucklor.
Henry Dunker