Esko Pajamies, fåtöljer, ett par och bord, "Bonanza", ett par, Asko, 1970-tal.
Betsad björk, dragkedsförsedda plymåer med läderklädsel. Bär tillverkarens etikett, "Asko Export". Sitthöjd 39 cm. Bredd 80 cm, djup 75 cm, totalhöjd 75 cm. Bord, längd 135 cm. Bredd 65 cm. Höjd 53 cm.
Ställvis omfattande slitage. Nedsutten och skadad sadelgjord. Senare skivor under sitsarna. Torrsprickor. Fläckar.