Helstoppad textilklädd fåtölj på kulfötter av bok. Lös plymå i sits på både fåtölj och pall. Skydd för armlänen medföljer. Etikettmärkt. Fåtöljens sitthöjd ca 45, bredd ca 95 cm. Pallens bredd 65, djup 65, höjd ca 40 cm.
Skador på klädseln. Fläckar. Smärre slitage.