Appliquer, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Förgylld och polerad brons. Mittstam i form av urna på pilaster krönta av bandrosetter. Två bladhölstrade ljusarmar med droppbrickor och urnformad ljuspipa. Höjd 37 cm.
Slitage. Bristningar. En ljusarm med lagning. Bucklor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.