Tvådelat skåp fanerat med jakaranda och valnöt. Intarsiadekor. Pardörrar i överdelen och lucka i nederdelen. Inredning med hyllor. Bredd 143, djup 48, höjd 161 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Delar saknas. Lösa delar medföljer. Lukt.
Enligt uppgift del i ett unikt möblemang tillverkad för Eslöv-utställningen 1934. Möblerna finns avbildade från hemmet, se skåpet i matsalen, bilderna daterade 1944.