Bemålat i grått och delvis bronserat. Profilerat krön med dekor av bandrosett. Front med glasade vitrindörrar och därbakom hyllplan i glas. Nedtill två skåpdörrar varav den ena med bakomliggande lådor. Kannelerade ben. Bredd 119, djup 45, höjd 174,5 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Ställvis färgbortfall, kraftigare på insidan. Nagg på ett par av hyllplanen.