Fanerat med jakaranda, valnöt mfl träslag. Pardörrar med intarsia. Inredning med hyllor. Längd 182, bredd 53, höjd 85 cm. Nyckel finns.
Fanerskador.
Enligt uppgift en del av en unik möbelgrupp tillverkad för Eslöv-utställningen 1934. En del av möblerna finns avbildade från hemmet, bilderna daterade 1944.