Fanerad med jakaranda och valnöt. Frontlucka med intarsia dekor. Inredning med lådor. Längd 102, bredd 46, höjd 61 cm. Nyckel finns.
Fanerskador.
Enligt uppgift del i ett möblemang tillverkad för Eslöv-utställningen 1934. Möblerna finns avbildade från hemmet, bilderna daterade 1944.