Fredrik A Kayser, fåtöljer, ett par, modell "807", Vatne Lenestolfabrikk A/S. Norge, 1960-tal.
Klädsel av cognacsfärgat skinn. Lösa plymåer i rygg och sits. Roterbar på centralfot fanerad med palisander. Bredd 75, sitthöjd 41 cm.
Ställvis omfattande slitage.