Johannes Ravn, olja på duk, signerad.
Damm änder, 54x65 cm.
Obetydligt ytslitage.
Johannes Ravn var en norsk bildkonstnär och konservator född i Narvik. Han studerade för Fritz Cramer i Oslo. Ravn målade främst djur- och naturmålningar, med realistisk prägel.