Sekretär, provinsarbete, 1800-talets första hälft.
Målad sekretär med fyra lådor och snedklaff med bakomliggande lådinredning. Invändigt imitationsbemålad. Mässingsbeslag. Bredd 105, djup 47, höjd 98 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Senare målning. Lås defekta, men öppna.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.