Sideboard, gustavianskt, 1800-tal.

Gråmålad skänk med svängd front. Fyra skåpdörrar med bakomliggande hyllor, räfflad rombdekor på dörrarna samt pärlstav. Bredd 157, djup 51, höjd 105 cm.

Senare målning. Ställvis slitage. Smärre fläckar. Något instabil. Smärre skador i träet vid benen. Nyckel medföljer, dock går det ej att låsa med den nyckeln. Omarbetad. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69