Bengt Ruda, matbord, 1950-tal, samt 4 stolar, 1950/60-tal.
Fyrkantigt matbord fanerat med teak med rundade hörn på svartmålat fyrdelat centralben, mässingsavslut. Möjlighet att lägga i en iläggsskiva, dock medföljer ingen sådan. Längd 105, bredd 105, höjd 70 cm. Fyra stolar av betsad bok med fast stoppad sits. Sitthöjd ca 42, bredd 45 cm.
Bordet med ställvis slitage, märken, och smärre fläckar. Stolar med smärre slitage, märken och smärre fläckar.