Eliel Saarinen, karmstolar, ett par, "Hannes", Adelta Oy, Finland, 1983.
Mahogny. Stoppade sitsar med krokodilpräglad klädsel fäst med pärlspik. Brickmärkta och numrerade. Sitthöjd 44, bredd 56 cm.
Slitage. Märken.