Stämplad J Tostrup 830, samt 69517. Invändigt förgylld. Oval med glasinsats, pärlbård samt ringhänklar, dekor av frukter, på fyra tassfötter. Längd 45, bredd 21, höjd 13, med glasinsats bredd 24, höjd 17 cm. Vikt utan glas 1630 gram.
Smärre slitage. Glas med nagg.