Stol, gustaviansk, av Johan Lindgren, 1700-talets slut.
Målad stol med skuren dekor. Signerad på sargens insida samt med rester av Stockholms stolmakareämbetes etikett. Sitthöjd 44 cm.
Renoverad.
Ingemar Dahlbergs samling
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10