Rörstrand, servis, 36 delar, flintgods, "Sylvia".
9 tallrikar 25 cm (1 med spricka, 1 med lagning, 3 med nagg).
7 tallrikar 21 cm (1 med spricka, 1 med nagg).
11 djupa tallrikar 25 cm (1 med sprickor, 1 med nagg).
3 djupa tallrikar 21 cm (1 med spricka, 1 med nagg).
1 serveringsfat 43,5 cm (lagning).
1 serveringsfat längd 33,5 cm (sprickor).
1 karott längd 28 cm (nagg, sprickor).
1 karott längd 20,5 cm.
1 fiskfat längd61 cm (sprickor, insats med nagg)
1 skål med hänklar (terrin utan lock) längd 28,5 cm.
Krackelyr, missfärgning.