Kai Kristiansen, Stolar, 4 st, "Z-chair" Danmark, 1960-tal.
Stomme av olika träslag. Fast stoppad sits och ryggbricka med grön klädsel. Sitthöjd 46, höjd 75 cm.
Senare klädsel. Smärre slitage och repor. En stol med delvis slipad lackering.