Aino Aalto, bord, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1900-talets mitt.
Beställningsarbete. Längd 160 cm. Bredd 90 cm. Höjd 74 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Krackelyr. Torrsprickor.