Svante Skogh, sideboard, "Vindö", Möbelfabriken Balder, Vaggeryd, 1900-talets andra hälft.
Fanerad med valnöt. Front med tre lådor samt tre skåpsdörrar med bakomliggande hyllplan. Längd 150, djup 45, höjd 103 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Fläckar. Ställvis blekt. Senare dragknoppar. Repor.