Tre delar design Arne Jacobsen "Cylinda-Line", roastfritt stål och bakelit, höjd 9,5 och 20 cm samt brickan diameter 36 cm. Termos design Erik Magnussen, rostfritt stål, termosglas och plast, höjd 21 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor.