Skrivbyrå, Johan Christian Linning, mästare i Stockholm 1779-1801.
Mahognyfaner, mässingsbeslag. Nedfällbar lådfront med bakomliggande lådinredning. En av de mindre lådorna med etikett: "Kongl. Hof-Schatullmakaren och Hof-Snickaren Joh. Christ. Linning Uti Stockholm N.o 172 Köpmangatan". Nertill två draglådor.
Bredd 108 cm, djup 53 cm, höjd 78 cm.
Renoverad. Kompletterad. Enstaka repor. Sockeln ställvis maskstungen på baksidan. Nyckel saknas.