Mahognyfaner, skuren dekor, armlän med avslutande voluter. Löstagbar, stoppad sits, sitthöjd ca 43 cm. Bredd 58 och 59 cm, totalhöjd 94 cm.
Åldersrelaterat slitage, lagningar, torrsprickor, fanerskador. Förstärkningar, senare skruvar. Fanerlagningar. Senare klädsel med fläckar.