Förgylld och bronserad. Skurna pärl- och spiralbandsdekor samt godroner. Krön och bas med infällda gouacher med motiv av ymnighetshorn med flankerande kvinnofigurer, nederst påfågelpar, krönet ljusmålat. Höjd 141 cm, bredd 63 cm. Tudelat spegelglas, totalt 86,5 x 41 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre färgbortfall.