Axel Einar Hjorth, skåp, "Margareta", Nordiska Kompaniet AB, 1937.
Lackerat skåp med kannelerade ben. Inredning i björk med lådor och flyttbara hyllplan. Brickmärkt NK R 38620 C 27 3 37. Bredd 100, djup 54, höjd 151 cm.
Slitage. Färgbortfall. Repor. Fläckar. Smärre skador. Nyckel saknas.