Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtöljer, ett par, "Rialto", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fåtöljer med stomme av mahogny. Flätade läderremmar i ryggen, lindade läderband på armlänan. Lösa skinnklädda dynor i sits och rygg. Stämpelmärkta. Sitthöjd 33-40 cm. Bredd 65 cm.
Skador på flätningen i ryggen samt på läderbanden på armlänen. Vissa trasiga sömmar på dynorna. Ställvis slitage.