Christian Dell, bordslampa, modell 6556, för Kaiser Idell Tyskland 1930/1940-tal.
Lackerad metall, bär tillverkarens stämpel. Höjd 44 cm. Skärmens diameter 21 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.