Soffa i bonad björk och furu. Genombruten rygg och gavlar, de främre benen med svärtade detaljer. Stoppad sits, lösa plymåer i rygg. Mönstrad textilklädsel. Längd 194, djup 67, sitthöjd 44, höjd 83 cm. Stolar med genombruten rygg och fast stoppad sits med mönstrad textilklädsel. Sitthöjd 45, höjd 84 cm.
Slitage. Märken. Skador. Renoverade. Lagningar.