Ilmari Tapiovaara, matgrupp, 7 delar, "Fanett", Asko 1900-talets mitt.
6 stolar med svartmålad björkstomme och formpressad sits av teak. Sitthöjd ca 43 cm, höjd 77, bredd 46 cm. Etikettmärkta.
Bordet modell 3017, teakskiva, 80x120 cm, höjd 72,5 cm. I var ända utdragbar förlängningsskiva 2x40 cm. Totallängd 200 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Helhetsintrycket är gott.