Stomme av ek. Fast stoppad textilklädsel. Lös sittplymå. Lös plymå även i pallen. Etikettmärkt. Fåtölj: sitthöjd ca 46, bredd 88, höjd 100 cm. Pall: längd 70, bredd 50, höjd med plymå ca 40 cm.
Smärre skador och träbortfall i träet i framsargen. Smärre slitage.